První dny ve školičce
Co dát dětem sebou
Děti potřebují pohodlné oblečení na hraní dovnitř i ven. Dejte dětem kompletní náhradní oblečení (ponožky, spoďárky, tepláčky, tričko). Děti mají během dne k dispozici aktivity s vodou (vodovky, mýdlová pěna, přenášení vody kapátkem), mohou si proto namočit rukávy nebo se jinak namokřit. Dětem, které přecházejí z plenek na nočník, dejte dostatek náhradního spodního prádla. Dětem, které mají plenky, dejte dostatek plenek a vlhčené ubrousky.
Oblečení na ven odhadněte podle počasí, máme k dispozici zahrádku a pískoviště, dobré je proto oblečení a botičky, které si děti mohou zašpinit. Pokud je venku mokro, dejte dětem holínky. V případě slunného počasí myslete na kloboučky nebo kšiltovky.
Do školičky děti potřebují také podepsané bačkůrky. Nejvhodnějšími bačkůrkami pro každé dítě jsou ty, které si může co nejvíce samo nazout a zapnout. Dobrou zkušenost máme s bačkůrkami, které se nazouvají pomocí jednoho většího suchého zipu. Mladší děti mohou mít capáčky, v létě mohou děti nosit kroksy.
Na spinkání děti potřebují pyžámko a zubní kartáček. Budou-li chtít, mohou si také vzít svého oblíbeného plyšáčka nebo mazlíčka, zejména na první spinkání a usnadnění zvykání si na celodenní pobyt bez maminky.
Pobyt bez maminky
S dětmi vždy přijďte na první schůzku, aby si s Vámi školičku prohlédly a zjistily, jaké krásné balónky, motýlci na zdech nebo odrážedla na zahradě na ně čekají... Doma je zkuste na školičku připravit, vychvalte, co všechno se tam naučí a jaké skvělé kamarády a kamarádky si tam najdou!
Na první dny ve školičce je potom dobré přijít dříve, nespěchat a chvilku s dítětem ve školičce pobýt. Chvilka společné hry před rozloučením dítě ujistí. Je dobré se vždy s dítětem rozloučit a ujistit ho, že pro něj zase přijdete (po obědě, odpoledne, přijde tatínek nebo babička...). V začátcích bývá nejtěžší moment rozloučení, zejména když se dítě rozpláče. Po posledním pomazlení je dobré se opravdu rozloučit a v klidu odejít, děti se potom většinou rychle utiší nebo se přijdou pochovat. Krásné je také ještě mamince na rozloučenou zamávat z okýnka, děti vyzvedneme nebo si sami přisunou stoličku k oknu. Pokud se s dětmi domluvíte na zamávání, nezapomeňte!
Adaptační období
Mladší děti, které nejsou zvyklé na hlídání nebo pobyt bez maminky, je dobré dát do školičky nejdříve na kratší dobu a postupně pobyt prodlužovat. Smyslem tohoto adaptačního období je dát dětem čas, aby si zvykly na nové prostředí a pobyt v kolektivu a ujistily se, že maminka vždycky přijde.
Máme dobrou zkušenost s dvěma kratšími adaptacemi, nejdříve hodinovým a poté dvouhodinovým pobytem. Pokud by následný dopolední pobyt byl ještě moc dlouhý, vždy individuálně dohodneme kratší časové úseky, které postupně po dohodě navyšujeme.
Zvykání na pobyt bez maminky je pro každé dítě individuální. Všechny děti prochází tímto obdobím, je to známka jejich zdravého vztahu a přilnutí k mamince. Chvíle pláče, vzteku, smutku a potom i radosti ze shledání a domácího zlobení jsou proto v nějaké formě nevyhnutelné. Nebojte se jich, jsme tu proto, abychom vám pomohly!